El Halı'sı ve Kilim'lerinizi Yerinde ve Değerinde Nakit Alıyoruz

istanbul'un her yerinden komple eski eşyalarınız değerinde alınır
eski kitap, plak, obje, gümüş ve saat'leriniz alınır

El Halısı Alan Yer

Olarak her türlü El Halı'larınızı adresinizden değerinde ve nakit olarak alıyoruz.

Satmayı düşündüğünüz El Halı'larınızın whats App yoluyla bize resimlerini yollayarak ücretsiz olarak fiyatını öğrenebilirsiniz

Antika Eşya Alan Yer size Antika sektöründeki uzun tecrübesi ile gerçek fiyat garantisini veriyor.

Sitemiz üzerinden bizi takip ederek bilgi alabilirsiniz Antika Eşya Alan Yer olarak gerçek fiyat garantisi vermekteyiz.

El Halısı Alan Yerler

El Halısı

El dokuması halı fabrikasyon olmayan, makine işçiliği ile üretilmeyen insan emeği ile ortaya çıkan halılardır. El dokuması halılar kendi özel tezgâhlarında dokunur. Dikey ve yatay olarak halı tezgâhına gerilen atkı ve çözgü halıların iskeletini oluşturur. Yan yana düzgün şekilde bir çerçeveye dizilmiş çözgü ipliklerinin her çiftine yün, ipek veya rayon ipliklerle düğüm atılarak ilmek sıraları teşkil edilmesi ve en az bir sıra atkı atılıp ilmek sırasının sıkıştırılması şeklinde üretilir.
El halılarının kalitesini belirleyen hav ipliklerinin cinsi, düğüm şekli ve düğüm sıklığıdır.

Ana sayfa
Bünyan Halısı Alan Yerler

Bünyan Halısı

Bünyan halısı'nda düğüm iplerinin bitkisel boya ile boyanmış olması antika halılar'ın en belirgin özelliğidir. Bünyan halıları'nda boyama ve nakış halının değerini artıran önemli bir faktördür. Son yüzyıldan önce halıda hiç kimyasal boya kullanılmamıştır. Bundan altmış yıl öncesine kadar çeşitli bölgelerimizde yetişen bitkilerden tabii boyalar elde edilir ve halı ipleri bu boyalarla boyanırdı. Bu iş için Kayseri Niğde ve Ankara civarında cihri çalıları yetiştirilirdi. Ayrıca ceviz kabuğu, mazı, palamut, sarı ot kökü, ekliz otu kökü, somak, nar kabuğu gibi bitkilerden boya elde edilirdi.

Ana sayfa
Milas Halısı Alan Yerler

Milas Halısı

Milas halıları Yörük yaşam tarzına uygun olarak başlangıçta seccade boyu olarak üretilmiştir. Yörük yaşantısında pratiklik önemlidir. Çabuk toparlanılması kolay taşınabilirliği açısından küçük ebatlı dokumalar yapılmakta iken zamanla tüccarlardan gelen taleplere göre de boyutlarda çeşitlilik göstermiştir.
19 yy İngilizlerin Şark Halıyı açmaları Milas’ta dokunan halı'nın Avrupa Barok tarzını yansıtmasına kültürel geçişe ve motif çeşitliliğine yol açmıştır. Milas halılar'ında bitkisel bezemelerin ve motiflerin artması ve halının merkezine göbek konulması bu döneme denk gelmektedir.

Ana sayfa
Ladik Halısı Alan Yerler

Ladik Halısı

Görselliği ve kalitesiyle ön plana çıkan Ladik halısı mahalle'lerdeki dokuma tezgahlarında yün ipler kullanılarak kendine has renk ve motifleriyle dokunuyor. Her metrekaresine tek tek atılmış 200 bin düğümden oluşan Ladik halısı kalite olarak Hereke halısı'ndan sonra Türkiye'de ikinci sırada geliyor.
Geçmişte ilçede yaşayanların başlıca geçim kaynağı Ladik el dokuma halıcılığı tarım ve hayvancılık iken günümüzde ise Ladik el dokuma halıcılığı geçim kaynakları arasındaki yerini kaybetti.
Ladik Halısı'nın dokunması son yıllarda eskisine göre daha azdır.

Ana sayfa
Hereke Halısı Alan Yerler

Hereke Halısı

Hereke halısı Türkiye'de Kocaeli'ne bağlı bir kıyı şehri olan Hereke'de üretilen halıdır. Çift düğüm tekniği kullanılması ve el yapımı olması onu diğer halı'lardan farklı kılar. Yapımı yıllar sürebilmektedir. Birinci sınıf İpek kullanılarak örülen halılar geçmişte saraylarda kullanılırdı. Ham madde olarak ipek, yün ve pamuk kullanılır. Osmanlı sanayisinin ilk modern fabrikalarından biri olarak kabul edilen Hereke Fabrika-i Humayunu adlı halı fabrikası'nın üretime girmesi ile Hereke halıları tüm dünyada tanınan bir marka haline gelmiştir. Sultan Abdülmecid'in Dolmabahçe Sarayı'nı dünyanın en iyi halılarıyla döşeme fikri üzerine, 1891 yılında halı üretimine geçildi.

Ana sayfa
Cezaevi Halısı Alan Yerler

Cezaevi Halısı

Cezaevi halıları başlıca sivas cezaevi lmak üzere bir çok cezaevinde üretilmektedir. Sivas cezaaevi halıları kullanılan ipliğin inceliği iç boyamalarının özgünlüğü ve ilmek sayısının fazla olmasıyla biliniyor. Sivas'ta 1961 yılında Cezaevine çevrilen ve günümüzde müze olarak kullanılan Sanayi Mektebinde kadın mahkumlar tarafından dokunan 4 Sivas halısı da sergileniyor. Yaklaşık 55 yıllık 60x60 kalitede olan halıların sine düğümü ile yapıldığı biliniyor. 1 metrekaresinde yaklaşık 360 bin ilmek bulunan halılar Hereke halılarıyla da benzer özellikler taşıyor. Üzerinde seri numarası bulunan Sivas halılarının kimin tarafından yapıldığı biliniyor.

Ana sayfa
Isparta Halısı Alan Yerler

Isparta Halısı

Isparta halıcılığı eski bir tarihe sahiptir. 12'nci yüzyıldan itibaren çok önemli Türkmen nüfusunu barındıran Isparta ve çevresinde meşhur Türkmen halıları'nı dokuyarak komşu ülkelere ihraç edebilen eski bir ticari dokuma geleneği bulunmaktadır.
Eskiden dokuma ve diğer iplerin boyaması kök boyaları ile yapılırken, günümüzde suni boyamacılık yaygınlaşmıştır. Çözgü dokunacak halı'nın boyuna göre tespit edilir. Halı tezgahının alt ve üst tahtaları arasında hali boyunca birbirine paralel olarak çaprazlama gerilmiş ipliklere "çözgü" denilir. Antika Eşya Alan Yer olarak elinizdeki tüm el halısı çeşitlerini değerinde yerinizden nakit alıyoruz.

Ana sayfa
İpek Halı Alan Yerler

İpek Halı

İpek halılar halı çeşitleri arasında en özel ve en değerlileridir. Narinliği ve zarifliği ile üzerinde çalışması bir hayli zor olan ipekle dokunan bu halılar hem işçiliği hem de malzemeleri nedeniyle oldukça kıymetlidir. Hatta bazı özel ipek halı'lar sanat eseri olarak bile nitelendirilir. Halıda kullanılan ipek oranı, halının boyutu, desenlerin yoğunluğu, kullanılan düğümlerin teknikleri ve metrekarede bulunan düğüm miktarı halının fiyatı'nın belirlenmesindeki unsurlardır.
Günümüzde Saf ipek halılar'ın yanı sıra dayanıklılığı arttırılmış ipek karışımlar içeren ya da ipek hissi veren bambu iplikler de dokumalarda sıklıkla tercih edilir.

Ana sayfa

 

Her Türlü El Halısı ve Kilim'lerinizi satmadan önce bizden fiyat teklifi almayı unutmayın !