Antika Tesbih'lerinizi Yerinde ve Değerinde Nakit Alıyoruz

istanbul'un her yerinden komple eski eşyalarınız değerinde alınır
eski kitap, plak, obje, gümüş ve saat'leriniz alınır

Antika Tesbih Alan Yer

Olarak her türlü Antika Tesbih'lerinizi adresinizden değerinde ve nakit olarak alıyoruz.

Satmayı düşündüğünüz Antika Tesbih'lerinizi whats App yoluyla bize resimlerini yollayarak ücretsiz olarak fiyatını öğrenebilirsiniz

Antika Eşya Alan Yer size Antika sektöründeki uzun tecrübesi ile gerçek fiyat garantisini veriyor.

Sitemiz üzerinden bizi takip ederek bilgi alabilirsiniz Antika Eşya Alan Yer olarak gerçek fiyat garantisi vermekteyiz.

Antika Tesbih Alanlar

Tesbih Nedir

Tesbih Allah’ın sıfatlarını tesbih ederken sayı saymak için kullanılan, 33 veya katları kadar boncuk tanesinin ipe dizilmesiyle oluşan halkaya denir. İslamiyet başta olmak üzere birçok dinde tesbih kullanılır. Bunun dışında stres atmak için de kullanılır. Tesbih'in 11, 33 ve 99 boncuklu olanlarını Müslümanlar kullanır.
İslamiyetin ilk yıllarında Müslümanlar tesbih yerine parmaklarını kullanırlardı. İlk defa Hz. Ebubekir döneminde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Tesbih çekmek namazı tamamlayan önemli ayrıntılardan biridir. Günümüzde takı ve aksesuar olarak da kullanılır. Tesbih'in tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır.

Ana sayfa
Antika Tesbih Yer

Tesbih Çeşitleri

Çeşitli malzemelerden yapılan tesbih taneleri 11, 33, 99, 500 ve 1000 olabilmektedir. 500 ve 1000 taneli tesbihler dergah ve tekkelerde zikretmek için kullanılmaktaydı. Tesbih çekmek tesbih tanelerini teker teker işaret parmağı ile baş parmak arasından geçirilerek yapılır. Aslında tesbih çekmek sadece din adamlarına özgü bir davranış olarak algılansa da, halk arasında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Daha çok kırsal kesimlerde yaygınlaşmıştır. Bunun nedeni ise tesbih'in boş olan elleri meşgul etme isteğinden kaynaklanır.
Tesbih'in sanat eseri olarak kullanımı ilk defa Türkler’de görülmektedir.

Ana sayfa
Osmanlı Tesbihleri Alan Yer

Osmanlıda Tesbih

İstanbul’da tesbih kullanımının en yoğun olduğu dönemler 16 yy’ın sonlarına isabet eder. Bu devirde, herkesin elinde olmasa bile cebinde mutlaka tesbih bulunmuştur. Tesbihler'in en güzel örenekleri İstanbul’da yapılmıştır. Arabistan’da yapılan tesbihler ise estetikten oldukça uzak ve sadedirler. Türk-İslam tarihinde tesbih'lerin kullanımına göre farklı isimlerle adlandırıldığı görülmüştür.
Başlıca Bunlar şu şekilde adlandırılır.
Padişah Tesbihleri
Vüzera Tesihleri
Vükelâ Tesbihleri
Zengin Tesbihleri
Fukara Tesbihleri

Ana sayfa
Antika Tesbih Alan Yerler

Tesbih Malzemeleri

Tesbih Yapımında çok farklı malzemeler kullanılmaktadır. Bunlardan başlıcaları şunlardır.
Ağaç Grubu Tesbihler : Gül, Venge, Narçıl, Kuka, Demirhindi, Yılan Ağacı, Öd Ağacı, Abanoz, Pelesenk, Sandal Ağacı, Kan Ağacı
Fosil Grubu Tesbihler : Kehribar, Lüle Taşı, Oltu Taşı
Değerli Taş Grubu Tesbihler : Zümrüt, Safir, Yakut
Yarı Değerli Taş Grubu Tesbihler : Akik, Kuvars, Ametist, Yıldıztaşı, Yeşim, Kaplan Gözü, Lapis, Turkuaz Hayvansal Grubu Tesbihler : Fildişi, Boynuz, Kemik, Mercan, Bağa, İnci, Mors Dişi

Ana sayfa
Osmanlı Taş tesbihleri Alan Yerler

Osmanlı Taş tesbihler

Osmanlı Taş tesbihler'lerinizi Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Osmanlı Kuka tesbihleri Alan Yerler

Osmanlı Kuka tesbihler

Osmanlı Kuka tesbihler'lerinizi Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Osmanlı Gümüş tesbihleri Alan Yerler

Osmanlı Gümüş tesbihler

Osmanlı Gümüş tesbihler'lerinizi Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Osmanlı Katalin tesbihleri Alan Yerler

Osmanlı Katalin tesbihler

Osmanlı Katalin tesbihler'lerinizi Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa

 

Antika Tesbih'lerinizi ve Osmanlı Tesbih'lerinizi satmadan önce bizden fiyat teklifi almayı unutmayın !