Antika Porselen Eşya'larınızı Yerinde ve Değerinde Nakit Alıyoruz

istanbul'un her yerinden komple eski eşyalarınız değerinde alınır
eski kitap, plak, obje, gümüş ve saat'leriniz alınır

Antika Porselen Eşya Alan Yer

Olarak her türlü Antika Porselen'lerinizi adresinizden değerinde ve nakit olarak alıyoruz.

Satmayı düşündüğünüz Antika Porselen'lerinizi whats App yoluyla bize resimlerini yollayarak ücretsiz olarak fiyatını öğrenebilirsiniz

Antika Eşya Alan Yer size Antika sektöründeki uzun tecrübesi ile gerçek fiyat garantisini veriyor.

Sitemiz üzerinden bizi takip ederek bilgi alabilirsiniz Antika Eşya Alan Yer olarak gerçek fiyat garantisi vermekteyiz.

Antika Porselen Alan Yer

Porselen Nedir

Porselen'in kelime olarak kökeni Venedikli gezgin Marco Polo'nun gezileri esnasında Çin'de gördüğü muhteşem güzellikteki porselenleri isimlendirmesine dayanmaktadır. Porselen'in ilk defa M.S. 6.yüzyılda Çin'de keşfinden sonra Avrupa'da seramik sanatı ve dekorları 9 ve 10.yüzyılda Çin'den ithal edilen porselen'lerin taklit edilmesiyle gelişmeye başlamıştır. Anadolu'da yapılan kazı ve araştırmalar ise, hem İslam ülkelerinde hem Anadolu dışındaki Türk devletlerinde sanat değeri taşıyan keramik örneklerinin çok yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Abbasiler, Fatimiler, Samanoğulları, Karahanlılar ve İran Selçukluları'nda çok gelişmiş bir keramik sanatı olduğu bilinmektedir. 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar gelişen bu sanat, asıl büyük teknik çeşitliliğine İran'da, Büyük Selçuklular döneminde ulaşmıştır.

Ana sayfa
Antika Porselen Alan Yerler

Osmanlıda Porselen

Osmanlı'da Seramik üretimi ise Sultan II. Abdülhamid dönemi (1876-1909) porselen tarihimiz açısından ciddi anlamda ilk üretimlerin yapıldığı bir dönemdir. Sultan II. Abdülhamid'in sanata olan ilgisi batı ülkelerinin görülmesi sonucu yeni teknolojilerin ülkeye getirilme isteği ve Anadolu'da yüzyıllar boyunca geliştirilmiş olan seramik sanatı'nın yeniden canlandırılması düşüncesi fabrikanın yapımında etkili olmuştur. Seramik fabrikasının kuruluşunda gerekli olan ileri teknoloji her türlü malzeme ve kalıp ilk olarak, Fransa'daki Sevres ve Limoges fabrikalarından Osmanlı topraklarına getirilmiştir. Fabrika 1894'te üretime geçmiştir. Yıldız Porselen Fabrikası da bu dönemin teknolojik ve sanatsal gelişim çizgisi içinde oldukça önemli bir yere sahip Osmanlı'nın ekonomik ve kültürel yaşamına ciddi anlamda ivme kazandırarak öncü bir kuruluş olmuştur.

Ana sayfa
Antika Porselen Obje Alan Yerler

Osmanlı Porselenleri

Porselen eşyalar Osmanlı saraylarında daima ilgi gören porselen eşyalar önceleri sultanların ve devletin ileri gelenlerinin sofralarını ve saraylarını Yüzyıllar boyunca Osmanlı Sarayı ve çevresi tarafından bir statü sembolü olarak görülen Çin porselenleri'ne gösterilen yoğun ilgi Avrupa’da porselen'in keşfedilip Osmanlı İmparatorluğu’na ithal edilmesine kadar büyük bir hızla devam etmiştir. Avrupa’da porselen ilk defa Almanya’da 1710 yılında Johann Friedrich Böttger tarafından Meissen’de yapılmaya başlanmıştır.
Osmanlılar’ın Avrupa porselenleri ile tanışması ise kısa bir süre sonra gerçekleşir. Osmanlı sultanlarının ve saray çevresinin Avrupa porselenleri'ne ilgi duymasında Sultan III.Ahmed döneminden (1703–1730) itibaren başlayan ve giderek artan diplomatik ilişkilerin büyük payı olduğu kabul edilmektedir.

Ana sayfa
Antika Porselen Sürahi Alan Yer

Beykoz Porselen

Beykoz İncirli Köyü'nde kurulan bu porselen atölyesi'nde üretilen porselen'lerde "eser-i İstanbul" damgası yer alır. Bu damgayla birlikte İstanbul porselenleri ilk olarak yerli imalatın kaliteli örneklerini vermiştir.
Parçalarına göre İstanbul porselenleri 2 gruba ayrılır. Mühür basılmış olanlar. (Bunlara soğuk damga denir), Boya ile yazılı olanlar bir kısmı altın yaldızla, bir kısmı ise mavi veya kırmızı boya talik hatla yazılıdır. Porselen'in yanında fayans örneklerinin de verildiği elimizdeki eserlerden anlaşılır. Avrupa ayarında olan bu yerli porselen'leri üzerinde damgası olmadığı takdirde Avrupa üretimi porselen'den ayırt etmek imkânsızdır.
30 yıl kadar çalışarak çok sayıda şaheser örnekler vermiş olan Beykoz porselen fabrikası o devirde Türklerin porselen sanatında ne kadar başarılı olduğunu göstermesi açısından önem taşır.

Ana sayfa
Antika Porselen Biblo Alan Yer

Antika Porselen Biblo

Antika Porselen Biblo'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Vazo Alan Yer

Antika Porselen Vazo

Antika Porselen Vazo'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Yemek Takımı Alan Yer

Antika Porselen Yemek Takımı

Antika Porselen Yemek Takım'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Pasta Takımı Alan Yer

Antika Porselen Pasta Takımı

Antika Porselen Pasta Takım'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Çay Takımı Alan Yer

Antika Porselen Çay Takımı

Antika Porselen çay Takım'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Avize Alan Yer

Antika Porselen Avize

Antika Porselen Avize'lerinizi yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Biblo Alan Yer

Antika Porselen Biblo

Antika Porselen Biblo'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Porselen Kutu Alan Yer

Antika Porselen Kutu

Antika Porselen Kutu'larınızı yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa

 

Antika Porselen Eşya'larınızı satmadan önce bizden fiyat teklifi almayı unutmayın !