Antika Avize'lerinizi Yerinde ve Değerinde Nakit Alıyoruz

istanbul'un her yerinden komple eski eşyalarınız değerinde alınır
eski kitap, plak, obje, gümüş ve saat'leriniz alınır

Antika Avize Alan Yer

Olarak her türlü Antika Avize'lerinizi adresinizden değerinde ve nakit olarak alıyoruz.

Satmayı düşündüğünüz Antika Avize'lerinizi whats App yoluyla bize resimlerini yollayarak ücretsiz olarak fiyatını öğrenebilirsiniz

Antika Eşya Alan Yer size Antika sektöründeki uzun tecrübesi ile gerçek fiyat garantisini veriyor.

Sitemiz üzerinden bizi takip ederek bilgi alabilirsiniz Antika Eşya Alan Yer olarak gerçek fiyat garantisi vermekteyiz.

Antika Cam Avize Alan Yer

Avize Nedir

Avize Farsça'da “asılan şey” anlamına gelen avize tavana asılan kandilliklerin zenginleştirilmiş şekline verilen isimdir. Tarihin başlağıcı ile birlikte Doğu ve Batı medeniyetlerinde farklı özelliklere sahip olarak gelişmişken zamanla ortak bir şekil ve yapı özelliği kazanmıştır.
Avize aydınlatma maksadıyla daha çok mum kullanılan dönemlerde. Elektiriğin icadı ile birlikte Batı dünyasında gelişmiştir. Aynı çağlarda İslam ülkelerinde ise avize'ler yerine daha çok tavandan asma kandiller kullanılmaktaydı. Geniş ve gölgesiz aydınlatma elde etmek amacıyla tavana asılan bu kandiller yerine daha sonraları bilhassa Osmanlı cami ve kubbeli binalarında üzerlerinde birçok kandil bulunan daire şeklinde asma kandilliklerin kullanıldığı görülmektedir.
Çapları kubbe büyüklüğüyle veya asıldıkları mekanın hacmiyle orantılı olan daire şeklindeki bu asma kandillikler tek merkezden yayılan kuvvetli bir ışık temin etmek maksadıyla geliştirilmişlerdir.

Ana sayfa
Antika Kristal Avize Alan Yer

Avizelerin Tarihçesi

Önceleri bir tek çemberden ibaret olan asma kandilliklere sonradan alt ve üste gittikçe küçülen birkaç çemberin kademeli biçimde tesbit edilmesiyle daha fazla kandil taşıyabilen top kandiller ortaya çıkarılmıştır.
Batı’da ise aydınlatmada asma kandilden ziyade mum kullanıldığından bu durum avize şekillerini etkilemiştir. Ahşap veya dövme demirden yapılan ve üzerlerinde mumların oturtulduğu çiviler bulunan ilk mum avizelerinin XI. yüzyılda Anglosakson kiliselerinde kullanıldığı bilinmektedir.
Mumların üst üste gelmesi halinde birbirlerini eritecekleri göz önüne alınarak daha sonra avizeler birkaç kat çemberliden ziyade çok kollu modellerde geliştirilmişlerdir.
Bunlar çaprazlama bir merkezde birleşen kollu şamdanlar gibi olup kolların tutturulduğu göbek kısmından zincirle asılmaktaydılar. Elektriğin gelişen teknoloji ile yaygın kullanımının artması ile birlikte avize modelleri gelişim süreci içine girmiştir.

Ana sayfa
Antika Ahşap Avize Alan Yer

Avizelerin Gelişimi

Avizeler'de elektrik kullanılmaya başlandığında da ampuller mum ve mum alevi şeklinde yapılarak günümüze kadar bu ilk örneklere olan benzerlik devam ettirilmiştir.
Sade görünümlü bu avize'ler genellikle demirden yapılmış ve bitki motifleriyle süslenmişlerdir.
Ortaçağ sonlarında ise kiliselerde pirinç avize kullanımına başlanmış ve özellikle Hollanda pirinç avize'leri ün kazanmıştır. XVIII. yüzyıldan itibaren bütün Avrupa ülkelerinde tunç, pirinç, gümüş gibi madenlerle cam, kristal ve neceften yapılan altın veya gümüşle kaplanan her biri bir sanat eseri kabul edilebilecek güzellik ve kıymette avize'ler yapılması yaygınlaşmıştır.
Osmanlıda kullanılmaya başlaması saray ve konaklarına da Avrupa’nın etkisiyle XVIII. yüzyıldan yavaş yavaş sonra girmeye başlayan avize modası camileri pek fazla etkilememekle birlikte, XIX. asrın sonu ile XX. asrın başlarında klasik mimariden ayrılan bazı yeni camilerde de yerini almıştır.

Ana sayfa
Antika Porselen Avize Alan Yer

Osmanlıda Avizeler

Bu dönemde bilhassa Venedik ile Bohemya’dan gelen cam ve kristal avizeler çok tutulmuştur. Bu avizeler yontulmuş küçük kristal veya kaliteli cam parçalarının avize çatısı üzerine muhtelif şekillerde dizilmeleriyle meydana getirilmiştir.
Işığın kırılma ve yansımalarıyla göz alıcı boyutlara ulaşan ve ağırlıkları birkaç tonu bulan kristal avize'lerin en değerlileri Dolmabahçe ve Beylerbeyi sarayları ile Topkapı Sarayı Müzesi’nde bulunmaktadır. İstanbul Lâleli’deki Râgıb Paşa Kütüphanesi’nin altışar kollu ve her kolunda âyetlerle çeşitli Arapça ibarelerin yer aldığı ahşap askılar bazı yayınlarda avize olarak tanıtılmakta ise de bunlar süs olarak kullanılmak üzere hazırlanmışlardır ve kendi türlerinin en güzel örnekleridir.
Antika Eşya Alan Yer Elinizdeki bütün Ahşap, Metal, Porselen Avizeler'inizi ve Duvar aplikleri, Masa Lambaları, Tavan Avizeleri ve Okuma lambalarınızı yerinize gelip değerinde nakit ödeme yaparak alıyor.

Ana sayfa
Antika Duvar Apliği Alan Yerler

Antika Telefonlar

Antika Duvar Aplik'lerinizi Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Okuma Lambası Alan Yerler

Antika Okuma Lambası

Antika Okuma Lamba'larınızı Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Abajur Alan Yerler

Antika Abajur

Antika Abajur'larınızı Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa
Antika Ayaklı Abajur

Antika Ayaklı Abajur

Antika Ayaklı Abajur'larınızı Antika Eşya Alan Yer garantisi ile yerinizde değerinde ve nakit ödeme yaparak satın alıyoruz.

Ana sayfa

 

Antika Avize ve Aydınlatma Eşya'larınızı satmadan önce bizden fiyat teklifi almayı unutmayın !